Skip to content
Budynek ogrzewany ludzkim ciepłem Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
02.01.2008.

ImageCiepło wydzielane przez tysiące osób przechodzących codziennie przez dworzec centralny w Sztokholmie będzie służyło do ogrzewania części pobliskiego budynku - poinformowali przedstawiciele firmy odpowiedzialnej za realizację tego projektu. - Przez dworzec centralny przechodzi mnóstwo ludzi (...) Chcemy pozyskać część wytwarzanego przez nich ciepła, by pomóc w ogrzewaniu nowego budynku - oświadczył Karl Sundholm ze spółki Jernhuset.

Codziennie przez dworzec przechodzi około 250 tys. osób. - Każdy wytwarza ciepło (...) Zamiast otwierać okna i je wypuszczać, chcemy je zebrać poprzez system wentylacji - dodał.
Ciepło ludzkiego ciała posłuży do ogrzewania wody, która będzie dostarczana do nowego budynku, gdzie będą się znajdować biura, hotelik oraz sklepy. Jego budowa ma się skończyć na początku 2010 roku.


- Technologia jest stara, ale zostanie użyta w nowy sposób. Wszystko sprowadza się do rur, wody i pomp, ale, o ile nam wiadomo, nikt jeszcze nie wykorzystywał tej technologii w taki sposób - powiedział Sundholm, podkreślając, że jego zdaniem pozwoli to zmniejszyć koszty ogrzewania o 20 proc.
System ma kosztować około 200 tys. koron szwedzkich (21,1 tys. euro). - Jak na tak wielki budynek, który będzie kosztować kilkaset milionów koron, nie jest to duży wydatek - dodał Sundholm.

Źródło: onet.pl

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Portal Budownictwa Pasywnego budownictwopasywne.pl to: domy pasywne , termomodernizacja , dom pasywny , budynki pasywne.
To także informacje i artykuły na tematy takie jak rekuperator , gruntowy wymiennik ciepła , ocieplanie oraz docieplanie i budynek pasywny.

Open source tools