Skip to content
Bydgoszcz: Bloki mieszkalne wyposażone w panele słoneczne Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
20.08.2011.
ImageW bydgoskim Fordonie powstają bloki mieszkalne, w których dzięki zamontowanym na dachach panelom słonecznym znacznie obniżą się koszty podgrzewania wody. Jest to jedna z pierwszych tego typu inwestycji w Bydgoszczy i w regionie.
– Koszt wody tak podgrzanej obniża się około trzy razy w porównaniu z tradycyjną metodą – przekonuje Zdzisław Lewandowski, wiceprezes spółdzielni „Zrzeszonych", która buduje te bloki. – Taki system grzania wody jest ekologiczny, ponieważ wykorzystuje odnawialne źródła energii, a to dla nas bardzo istotne – dodaje.
Problemem może być mała liczba słonecznych dni w Polsce.
– Faktycznie, nie żyjemy w tropikalnym klimacie i kolektory słoneczne na pewno nie dostarczą energii, na której moglibyśmy się oprzeć w 100 procentach. Ale liczby mówią same za siebie. Za czynsz w lokalu 80-metrowym lokator zapłaci około 280 zł – wyjaśnia wiceprezes spółdzielni.
W okresie od kwietnia do października ciepłą wodę użytkową podgrzewać będzie energia uzyskana z paneli słonecznych. Podczas dni ubogich w energię słoneczną, system będzie przełączany na ogrzewanie gazowe.
Mamy wielką nadzieję, że nowe bloki będą cieszyły się dużym powodzeniem i zainteresowaniem kupujących. Już są pierwsi chętni – mówi Zdzisław Lewandowski. – Jeśli tak będzie, w przyszłości na pewno będziemy inwestowali w tego typu rozwiązania. Planujemy grzać słońcem nie tylko w Fordonie, ale też w innych częściach Bydgoszczy – zdradza wiceprezes spółdzielni.


Źródło: regiodom.pl
 
następny artykuł »

Portal Budownictwa Pasywnego budownictwopasywne.pl to: domy pasywne , termomodernizacja , dom pasywny , budynki pasywne.
To także informacje i artykuły na tematy takie jak rekuperator , gruntowy wymiennik ciepła , ocieplanie oraz docieplanie i budynek pasywny.

Open source tools