Skip to content
Dom zasilany wyłącznie energią słoneczną Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
19.01.2010.
ImageGrupie 24 studentów z Uniwersytetu Technicznego w Darmstadcie udało się wygrać międzynarodowy konkurs Solar Decathlon 2009. Zadaniem uczestników było stworzenie domu energooszczędnego, zasilanego tylko energią słoneczną. W konkursie wzięło udział dwadzieścia drużyn uniwersyteckich z całego świata. Ekologiczne bydynki zostały zbudowane i wystawione na International Mall w Waszyngtonie, D.C. Zwycięski projekt SurPLUShome jest prostą kostką składającą się z dwóch kondygnacji.
To, co ją odróżnia od innych kostek to fakt, że w całości pokryta jest warstwą paneli słonecznych i fotowoltaicznych. Panele te wyłapują promienie słoneczne nawet, gdy niebo jest zachmurzone. Przetworzona energia słoneczna umożliwia zarówno ogrzewanie wody i pomieszczeń, jak również ich ochładzanie. Istotnym elementem projektu są automatyczne żaluzje, które są w stanie samodzielnie dostosowywać stopień zaćmienia, tak by zredukować nadmierne nagrzewanie się wnętrz. A jak wygląda konstrukcja wewnątrz? Całość tworzy w zasadzie jeden obszerny pokój, który jest jadalnią, sypialnią, pokojem dziennym w jednym. Werdykt jury był jednomyślny. To już drugi sukces niemieckiej drużyny w tym prestiżowym konkursie. 

Źródło: gazetadom.pl

{mxc}                   
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Portal Budownictwa Pasywnego budownictwopasywne.pl to: domy pasywne , termomodernizacja , dom pasywny , budynki pasywne.
To także informacje i artykuły na tematy takie jak rekuperator , gruntowy wymiennik ciepła , ocieplanie oraz docieplanie i budynek pasywny.

Open source tools