Skip to content
Artykuły
Świadectwo bez czerwonego paska dla ministra infrastruktury Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
ImageOstatnio głośno zrobiło się na temat certyfikatów energetycznych. 15 lutego 2008 r. weszło w życie rozporządzenie z 21 stycznia 2008 r. w sprawie przeprowadzenia szkolenia oraz egzaminu dla osób ubiegających się o uprawnienie do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego oraz części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową, które miało rozwiać wszelkie wątpliwości organizacyjne w związku z wprowadzanymi od początku przyszłego roku obowiązkowymi certyfikatami energetycznymi. Tak się jednak nie stało. Nadal nie wiadomo w jaki sposób prowadzić certyfikację, jak dokładnie wyglądać ma świadectwo energetyczne, czy co robić w sytuacji gdy budynek nie ma wystawionego świadectwa.
Czytaj całość
 
Budownictwo pasywne jako wyraz idei ekorozwoju Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
ImageNa przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku nastąpił wielki powrót do ekologii. Wraz z końcem zimnej wojny uwaga świata została zwrócona na zagrożenia wynikające z zanieczyszczenia i dewastacji środowiska. Coraz częściej zaczęto przyjmować sustainable development (rozwój zrównoważony - ekorozwój) jako ideę wytyczającą nowe perspektywy dążeniom i działaniom państw na całym świecie. Idea ta na forum międzynarodowym oznacza równoległą realizację trzech grup celów: społecznych, ekonomicznych i ekologicznych.
Czytaj całość
 
Budownictwo pasywne i energooszczędne. Termomodernizacje. Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

ImageCzasy się zmieniaja. Niepewna sytuacja na rynku paliw, rosnące ceny za energię oraz zmiany w społeczeństwie sprawiają, iż coraz częściej stosujemy źródła odnawialne i coraz częściej staramy się gospodarować energią tak, by w jak największym stopniu ją oszczedzać. Jedną z istotnych gałęzi przemysłu, dla której zmniejszenie zużycia energii ma ogromne znaczenie w późniejszej eksploatacji jest budownictwo.
Zmniejszyć koszty energetyczne budynku możemy właściwie zawsze. Na etapie projektu i budowania jest najłatwiej, nakłady pieniężne zaś, zwracają się najszybciej. Aby polepszyć parametry budynku jeżeli chodzi o zużycie energii stosujemy często tzw. termomodernizację.
Dzisiejsze możliwości pozwalają nam również na zbudowanie budynku, którego roczne zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi poniżej 15kWh/m2a, zaś całkowite zapotrzebowanie roczne na energę pierwotną kształtuje się na poziomie poniżej 120kWh/m2a. W naszym klimacie zakłada się dodatkowo dogrzewanie w najzimniejszych miesiącach przy temperaturach poniżej -15°C i straty ciepła do 15 kWh/m2/rok. Takie budownictwo nazywamy pasywnym.

Czytaj całość
 
Energon - największy na świecie obiekt biurowy budownictwa pasywnego Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

ImageBudynki zgodne ze standardem budownictwa pasywnego, certyfikowane przez Instytut Budownictwa Pasywnego Darmstadt muszą spełniać szereg wymogów, które służą przede wszystkim oszczędności energii, ale nie tylko. Celem jest osiągnięcie wysokiej jakości technicznej budynku oraz komfortu jego użytkowników przy jak najmniejszym obciążeniu środowiska i minimalnym zużyciu energii. W budownictwie pasywnym przesłanki ekologiczne łączą się z ekonomią i jakością. Pierwszy budynek pasywny w Niemczech wybudowano w 1991 roku w Darmstadt, natomiast największy z tego typu wśród budynków biurowych o nazwie Energon powstał w 2002 roku w Ulm. Jego powierzchnia użytkowa to około 7000 m2 . Ta pięciopiętrowa budowla stanowi przestrzeń życia i pracy dla ponad 420 osób. Projekt wspierany był przez miasto Ulm, Ministerstwo Gospodarki Badeni Wirtembergii oraz Niemiecką Narodową Fundację Ochrony Środowiska. Mimo zastosowania nowoczesnych technologii, koszty budowy Energonu nie przekroczyły średnich kosztów budowy budynku biurowego w Niemczech. Koszty utrzymania biurowca powinny natomiast kształtować się na bardzo niskim poziomie, ponieważ zużywa on o 75% mniej energii na ogrzewanie, klimatyzację itp. niż tradycyjne budynki. W przypadku Energonu oznacza to również zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 175 ton rocznie.

Czytaj całość
 

Portal Budownictwa Pasywnego budownictwopasywne.pl to: domy pasywne , termomodernizacja , dom pasywny , budynki pasywne.
To także informacje i artykuły na tematy takie jak rekuperator , gruntowy wymiennik ciepła , ocieplanie oraz docieplanie i budynek pasywny.

Open source tools