Skip to content
Energon - największy na świecie obiekt biurowy budownictwa pasywnego Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

ImageBudynki zgodne ze standardem budownictwa pasywnego, certyfikowane przez Instytut Budownictwa Pasywnego Darmstadt muszą spełniać szereg wymogów, które służą przede wszystkim oszczędności energii, ale nie tylko. Celem jest osiągnięcie wysokiej jakości technicznej budynku oraz komfortu jego użytkowników przy jak najmniejszym obciążeniu środowiska i minimalnym zużyciu energii. W budownictwie pasywnym przesłanki ekologiczne łączą się z ekonomią i jakością. Pierwszy budynek pasywny w Niemczech wybudowano w 1991 roku w Darmstadt, natomiast największy z tego typu wśród budynków biurowych o nazwie Energon powstał w 2002 roku w Ulm. Jego powierzchnia użytkowa to około 7000 m2 . Ta pięciopiętrowa budowla stanowi przestrzeń życia i pracy dla ponad 420 osób. Projekt wspierany był przez miasto Ulm, Ministerstwo Gospodarki Badeni Wirtembergii oraz Niemiecką Narodową Fundację Ochrony Środowiska. Mimo zastosowania nowoczesnych technologii, koszty budowy Energonu nie przekroczyły średnich kosztów budowy budynku biurowego w Niemczech. Koszty utrzymania biurowca powinny natomiast kształtować się na bardzo niskim poziomie, ponieważ zużywa on o 75% mniej energii na ogrzewanie, klimatyzację itp. niż tradycyjne budynki. W przypadku Energonu oznacza to również zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 175 ton rocznie.

Innowacyjny system wentylacji
Rozstrzygającym czynnikiem dla zrównoważonej eksploatacji budynku jest system wentylacji. Zastosowane rozwiązanie urzeka inteligencją i prostotą. Powietrze z zewnątrz zasysane jest przez betonową rurę o długości 28 metrów. Pobierane jest ono tuż z  nad powierzchni ziemi, przez co latem jest chłodniejsze a zimą cieplejsze niż temperatura otoczenia, co zmniejsza nakłady energetyczne na jego dogrzewanie lub ochładzanie. Po uzyskaniu odpowiedniej temperatury powietrze jest doprowadzane wewnętrznego, przykrytego dachem atrium, które działa jako jego rozdzielacz do biur i innych pomieszczeń.

ImageKomfortowa klimatyzacja
Inteligentna regulacja klimatyzacji umożliwia stałe utrzymanie komfortowej temperatury. W stropach pięter wmurowanych zostało 350 rur z tworzywa sztucznego, przez które przepływa zimna lub ciepła woda. Działają one więc jak wielkopowierzchniowa klimatyzacja. W razie potrzeby dodatkowe zimno dostarczane jest przez 40 sond wpuszczonych w ziemię naokoło budynku i sięgających do 100 metrów w głąb. Ziemia odbiera nadwyżki ciepła z budynku i zachowuje je, aby gdy to potrzebne oddać do wstępnego ogrzania powietrza. Jest to efektywny magazyn energii funkcjonujący w obu kierunkach.

Optymalny udział powierzchni szklanych
Wychłodzenie i nagrzanie budynku związane ze zmianami nasłonecznienia i temperatury otoczenia musi być wyrównane przez wymagające wysokich nakładów energetycznych systemy klimatyzacji. Fasada Energonu odznacza się optymalnym, 44- procentowym udziałem powierzchni szklanych aby zminimalizować nakłady na klimatyzację. Dzięki takiemu układowi zwiększa się również widoczność. Przed zbyt dużym nasłoneczeniem chronią sterowane mechanicznie, każda z osobna, zewnętrzne żaluzje.

Skuteczna izolacja
Elewacja budynku prawie zupełnie nie przewodzi ciepła. Taki efekt uzyskano dzięki 35 centymetrom warstwy izolującej w fasadzie budynku, 20 cm pod płytą fundamentową i aż do 50 cm na dachu. Wysokie właściwości izolacyjne mają również nowoczesne okna z potrójnymi szybami.

Inteligentne oświetlenie i zaopatrzenie w prąd
Inteligentna koncepcja oświetlenia jest kluczowa w dążeniach do minimalizacji zużycia prądu. ImageOgromny szklany dach atrium dostarcza wystarczającą ilość światła dziennego do leżących wewnątrz pomieszczeń, tak aby zminimalizować wykorzystanie sztucznego oświetlenia. Biorąc pod uwagę sytuacje, w których sztuczne oświetlenie jest konieczne, biura wyposażono w elektronicznie przyciemniane lampy, zapalane lub regulowane na podstawie wyników pomiaru luxów - w zależności od natężenia światła dziennego. Czujniki ruchu również wpływają na zmniejszenie zużycia prądu, przy braku aktywności w pomieszczeniu oświetlenie jest automatycznie wyłączane .Oprócz tego Energon posiada ogniwa fotowoltaiczne o powierzchni 328 m2, zainstalowane na dachu z wyłączeniem atrium. W rezultacie uzyskuje się 12000 kWh rocznie. Do tego dochodzi ogromna instalacja fotowoltaiczna na dachu wielopiętrowego garażu – 125000 kWh rocznie, pozyskiwana w ten sposób energia elektryczna przewyższa potrzeby Energonu ,więc sprzedawana jest jako prąd ekologiczny.

Elektroniczne sterowanie
Nowoczesna instalacja odpowiedzialna jest za nadzorowanie i regulowanie pozostałych urządzeń obsługujących budynek. Temperatura i jakość powietrza w atrium są stale mierzone i optymalizowane poprzez odpowiednie ustawiania parametrów wentylatora i klap doprowadzających powietrze.

ImageWięcej przestrzeni
Energon został wybudowany na działce o powierzchni 12000 m2 i zajmuje około 1/3 tej powierzchni. Położony jest w środku parku krajobrazowego i otoczony zbiornikami wodnymi, stawami zbierającymi wody deszczowe, tarasami, mostkami, skarpami oraz innymi różnorodnymi formami rzeźby terenu. To wszystko stwarza wyjątkową atmosferę. Również wewnątrz budynku królują otwarte przestrzenie. Kasyno, kuchnia i powierzchnie seminaryjne ułożone są naokoło piazzy w atrium.Na pozostałych piętrach przygotowane zostały sale seminaryjne i punkty spotkań. Na komfort użytkowania budynku wpływa również zastosowanie wysokiej klasy materiałów, z przewagą drewna, kamieni i tkanin.

Odczuwalna jakość
Jakość wykończenia wnętrza ma znaczący wpływ na to, ze środowisko pracy odbierane jest jako przyjemne i komfortowe. Dlatego podłoga w wolnodostępnych, otwartych pomieszczeniach została pokryta naturalnym kamieniem i parkietem. Wszystkie pomieszczenia biurowe wyłożone są natomiast najwyższej jakości dywanami. Drzwi pomieszczeń  biurowych wykonane zostały z drewna brzozowego oraz przeszklonych powierzchni aby zapewnić przepuszczalność dla światła.

ImageRozwiązania High-tech- inside
Praktycznie, pewne , oszczędnie: centralne pomieszczenia techniczne i serwerowe sprawiają, iż nie ma potrzeby stosowania skomplikowanych, indywidualnych rozwiązań. Kontrola dostępu oraz bezdotykowe czytniki kart na drzwiach wejściowych i w pomieszczeniach serwerowych podnoszą poziom bezpieczeństwa. Pomieszczenia biurowe są wyposażone we wszystkie przyłącza komputerowe i telefoniczne. Łącze internetowe stanowi światłowód o wysokiej przepustowości podłączony bezpośrednio do gigabitowej sieci szkieletowej z 24-ro godzinnym nadzorem dla zachowania najwyższej jakości połączenia.

Image

Opracowanie i tłumaczenie: Katarzyna Kaim

Na podstawie: www.energon-ulm.de

 
« poprzedni artykuł

Portal Budownictwa Pasywnego budownictwopasywne.pl to: domy pasywne , termomodernizacja , dom pasywny , budynki pasywne.
To także informacje i artykuły na tematy takie jak rekuperator , gruntowy wymiennik ciepła , ocieplanie oraz docieplanie i budynek pasywny.

Open source tools